Mamlakatimizning sayyohlik salohiyatini oshirish va yangi ish o‘rinlarini yaratish maqsadida Qashqadaryo viloyati Shahrisabz tumanidagi “G‘elon” turistik-rekreatsion zonasini rivojlantirishga qaratilgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qarori qabul qilindi.
Qarorga muvofiq G‘elonda mehmonxona majmualari, madaniy va ko‘ngilochar obyektlarga ega zamonaviy umummavsumiy kurort qurishni o‘z ichiga oladigan loyiha amalga oshiriladi.
Loyihani amalga oshirishning asosiy bosqichlari zarur infratuzilmani yaratish va transport tarmoqlarini yaxshilash, shuningdek, xorijiy va mahalliy investorlarni jalb qilish hisoblanadi. Turistik-rekreatsiya zonasi direksiyasini tashkil etish muhim element bo‘lib, u loyihani boshqaradi va bosh rejaga muvofiq obyektlar qurilishini nazorat qiladi. Ushbu loyiha doirasida atrof-muhitni muhofaza qilish, jumladan, yerlarni xatlovdan o‘tkazish va ekologik standartlarga rioya etilishini nazorat qilish choralari ham ko‘zda tutilgan.
Shuningdek, O‘zbekiston turizm zonasi brendini ham ichki, ham xalqaro bozorda faol targ‘ib qilish vazifasini o‘z oldiga qo‘ygan. Imtiyozli kredit va grantlar orqali moliyalashtirishni jalb qilish, shuningdek, sayyohlar uchun qulay shart-sharoitlar yaratish va atrof-muhitga ta’sirni minimallashtirish muhim jihat hisoblanadi. Xavfsizlik, ekologik barqarorlik va loyihani samarali boshqarishga alohida e’tibor qaratilmoqda.