Xavfsizlik va O‘zbekiston bo‘ylab sayohatlarning o‘ziga xos jihatlari
O‘zbekiston Respublikasi hududiga kirish va chiqish turizmi bo‘yicha navbatdagi tanlanma kuzatuv
O‘zbekiston Respublikasi hududiga kirish va chiqish turizmi bo‘yicha navbatdagi tanlanma kuzatuvlar 2024-yilning may oyidan boshlab Respublika hududlarida xorijiy turistlar o‘rtasida so‘rovnomalar o‘tkazilib kelinmoqda.
So‘rovnoma Birlashgan millatlar Butunjahon turizm tashkiloti (UNWTO) tavsiyasi asosida 2018-yildan buyon kamida har ikki yilda bir marta o‘tkazib kelinmoqda.
Joriy yilning 5-mayida respublikaning 13 ta hududida aeroport, avtoyo‘l va temiryo‘larda joylashgan bojxona-chegara punktlarida sorovnoma o‘tkazilishi boshlangan bo‘lib, 10 mingdan ortiq respondetlar fikr va takliflari o‘rganilgan.
Shu jumladan 2024-yil 30-may kuni Islom Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroportida intervyuyerlar tomonidan o‘tkazilayotgan so‘rovnoma jarayoniga UNWTO xalqaro eksperti taklif etilib, ekspert o‘z fikrlari bilan bo‘lishdi.
So‘rovnoma joriy yilning 6-iyuniga qadar davom etib, 14 minga yaqin respondetlar (xorijiy turistlar) bilan sorovnoma otkazilishi kutilmoqda.