Samarqand, Buxoro va Xivada o‘tkazilgan "Yoshlar turizmi haftaligi" doirasida yoshlar havo sharlarida unutilmas parvozlardan bahramand bo‘ldilar, bu esa yangi yil bayramlarini o‘tkazishning yorqin va samarali usuli bo‘ldi.
Ushbu tadbir Turizm qo‘mitasi tomonidan shaharlar hokimliklari va O‘zbekiston Aeronavtika federatsiyasi bilan hamkorlikda yoshlarning e’tiborini ichki turizmga jalb qilish va faol dam olish uchun yangi imkoniyatlar yaratish maqsadida tashkil etildi. Tadbir O‘zbekistonning tarixiy va madaniy merosini ommalashtirishning muhim qismiga aylandi, yosh avlodga qadimiy shaharlarning keng manzarali ko‘rinishlaridan zavq olish uchun noyob imkoniyat yaratib berdi.
2024-yil 30-dekabrdan 2025-yil 2-yanvarga qadar Samarqanddagi Go‘ri Amir maqbarasi va Buxorodagi "Shahriston" maydonida 15 mingdan ortiq kishi ushbu bayramning bir qismi bo‘ldi. Yorqin havo sharlari osmonni bezatib, mingdan ortiq mehmon shaharlarni balandlikdan tomosha qilish imkoniyatiga ega bo‘ldi. Ushbu bayram ishtirokchilarga betakror tuyg‘ularni hadya etib, tarixiy yodgorliklar bilan tanishish uchun yangi imkoniyatlarni ochib berdi.
Bundan so‘ng estafeta Xivaga o‘tdi, u yerda ishtirokchilar ham unutilmas manzaralar va muhitdan zavq olishmoqda.
Bunday tadbirlar yoshlar orasida faol va sog‘lom dam olishni rivojlantirishga ko‘maklashadi, shuningdek, ularning o‘z vatani madaniy merosiga bo‘lgan qiziqishini shakllantirishga yordam beradi. Ular shaxsiy rivojlanish uchun yangi ufqlarni ochib, O‘zbekistonning tarixiy yodgorliklari va tabiiy go‘zalliklari bilan tanishish uchun betakror imkoniyatlar yaratadi.